Hızlı Okuma ve Diksiyon

Hızlı Okuma

Blog

Hızlı Okuma
Hızlı Okuma Nedir, Nasıl Yapılır?

Hızlı okuma, okumayı işitsel hafızayla değil görsel hafızayla yapma becerisidir. Okurken sözcükleri içten seslendirmek işitsel hafızayla okumaktır. Seslendirme yapmadan anlayarak göz gezdirme hızında yapılan okuma ise görsel hafızayla yapılan okumadır.

Okuma yaparken göz ve zihni daha aktif kullanıp hızlandırarak hızlı okuma becerisini geliştirmek mümkün. Birtakım göz ve zihin egzersizleriyle bu süreç biraz daha hızlandırılabilir.

Hızlı okumayı öğrenme sürecinde özellikle egzersizlerin çok büyük kolaylıklar sağladığını söylemek gerek. Yapılan egzersizlerle gözün, satır üzerinde daha hızlı ve daha geniş bir açıyla ilerlemesi sağlanır. Aynı şekilde zihnin de satır üzerinde hızlı ve geniş bakarak ilerleyen gözlere eşlik etmesi beklenir.

Tekniklerin doğru bir şekilde uygulanması ve egzersizlerin de düzenli bir şekilde yapılmasıyla kısa bir süre sonra okuma hızında ciddi artışların olduğu fark edilir.


Hızlı Okumayı Nerelerde Kullanabiliriz?

Hızlı okumayı okuma ve öğrenmeye dair her yerde kullanabilirsiniz. Kitap okurken, soru çözerken, ders çalışırken… Görme, algılama ve anlama çalışmalarıyla, okuma ve öğrenme yaparken çok daha rahat ve hızlı olabiliyoruz.

Paragraf sorularında yakalanan hız diğer derslerdeki sorularda da yakalanabiliyor. Öğrencilerimizden İrem Güvenç diyor ki: “Okuma hızım geliştikçe düşünme hızım da gelişti. Mesela matematikte arkadaşlarımın bir dakikada yaptığı bir soruyu ben yirmi saniyede yapıyorum.” 

Okuma hızını arttıran teknikler ve çalışmalar hayatımızdaki diğer faaliyetlerimizin verimini ve hızını arttıran bir etkiye sahip. Öğrencilerimizden Miraç Kılıç, hızlı okumanın hayatında yaptığı değişikliklerle ilgili bize tam olarak şunları söylemişti: "Hızlı okuma öncelikle bana hızlı düşünmeyi öğretti. Bu da hızlı ve doğru kararlar almamı kolaylaştırdı."

Birçok öğrencimiz hızlı okuma ve hafıza eğitimleri sayesinde öğrenme hızlarının arttığını ifade etmektedirler. Dakikada okuduğu sözcük sayısı iki bini bulan öğrencilerimizden Ozan Karaaslan: “Eskiden beş saatte öğrendiğim bir konuyu hızlı okuma ve hafıza kursları sayesinde şimdi iki buçuk saatte öğrenebiliyorum.” Diyerek aldığı bu eğitimlerin öğrenme hızındaki artışa büyük katkısı olduğunu söylemektedir.


Hızlı Okumayı öğrenmek için kullanılacak yöntemler

1 - Kendinize güvenin
2 - Grup grup okuyun
3 - Geri dönüşleri bırakın 
4 - İçten seslendirme yapmayın
5 - Gözlerinizi hızlandırın 
6 - Görme alanınızı genişletin
7 - Tahmin gücünüzü kullanın
8 - Beyninizin aktif düşünmesini sağlayın
9 - Kelime hazinenizi geliştirin
10 - Düşünce hazinenizi zenginleştirin


Mesut Karataş
Kariyer Gelişim Uzmanı


Yardıma İhtiyacınız Mı Var ?

İletişim formundan bize ulaşabilirsiniz, size hızlıca cevap veriyor olacağız.
İletişim