Hızlı Okuma ve Diksiyon

Diksiyon

Blog

Diksiyon        Eğitim ve seminerlerimize “Diksiyon nedir?” sorusuyla başlıyoruz ve ayrıntılı bir tanım yapıyoruz. Bu tanımlamayı sizlerle de paylaşmak isteriz. 

        Diksiyon; duygu, düşünce, bilgi ve sezgileri 
        doğru insana,
        doğru zamanda,
        doğru mekânda,
        doğru bir şekilde anlatma sanatıdır. 

        Sözcüklerin doğru kullanılması elbette ki önemlidir. Cümlelerin Türkçenin anlatım tekniğine uygun olması elzemdir. Tüm bunlarla birlikte unutmamak gerekir ki kullandığımız sözcüklerden ses tonumuza, vurgularımıza, bakışlarımıza, yüz ifadelerimize kadar konuşmayı ilgilendiren birçok özelliğimiz dikkatle incelenir. Öyle ki bazen kullandığımız sözcüklerden ziyade o sözcükleri taşıyan sesin iletilerine odaklanırız ve buradan sonuçlara ulaşmaya çalışırız.

        Konuşmalarımızın istisnasız tamamında dikkat etmemiz gereken en önemli husus içtenliğimizi korumaktır. İçtenlikle yaptığımız konuşmalarda ses, beden dili ve sözcük bütünlüğünü yakalayabiliyor, bu vesileyle de karşımızdaki kişi üzerinde etkimizi artırabiliyoruz. 

        Seçkin sözcükler ve süslü cümleler; kalbimiz, ruhumuz ve zihnimizle desteklendiğinde konuşmamızla harika sonuçlar oluşturabiliriz. Cümlelerimiz yaldızlı ama kalbimiz kaygılı, zihnimiz karışık, ruhumuz karamsar ise böyle bir konuşmanın sesimize ve yüzümüze olumsuzluklar yansıtacağını bilmemiz gerekir. Konuştuklarımızla içimizden geçenler aynı doğrultuda değilse insanlar sesimizden ve yüzümüzden başka sonuçlar çıkaracaklardır.

        Özetle söylemek gerekirse konuşmalarda dikkat edilen en önemli unsur sözcükler değildir. Daha çok sesin, sonra da göz ve yüz ifadelerinin ne dediğine odaklanılır. Eğer bunlar arasında bir çelişki sezilirse orada konuşmanın büyüsü bozulur.

        Konuşmada etkiyi artırmak için dilimizi doğru kullanmaya gösterdiğimiz özeni duygularımızı, düşüncelerimizi ve hislerimizi kullanırken de göstermeliyiz. Örneğin; hangi düşünceyi ifade ediyorsak onu düşünmeli, hangi duyguları dile getiriyorsak kalbimizden o duyguları geçirmeliyiz ki sesimizi ve beden dilimizi doğru kullanıp karşımızdaki insanlara etkili konuşmalar yapabilelim.

        Diksiyon eğitimlerinde ağırlıklı olarak sözcükleri doğru telaffuz etme ve işitilebilir güzel bir ses oluşturma çalışmaları yapmaktayız. Türkçe sözcükler bilinenin aksine ‘yazıldığı gibi okunmaz.’ Sözcüklerin kullanım şekilleri ve yanlış kullanılan bazı sözcüklerin doğru kullanımları ile ilgili çalışmalar eğitimlerde üzerinde durduğumuz önemli başlıklardandır. 

        Sözcükleri doğru telaffuz etmek için konuşma organlarını da geliştirmek gerekiyor. Dil, çene ve dudak egzersizleriyle harfleri, heceleri ve sözcükleri daha doğru söylemek mümkün hâle gelebilmektedir.

        Diksiyon çalışmalarından üst seviyede verim alabilmek için kişinin günlük konuşmalarında tavsiye edilen konuşma kurallarına riayet etmesi ve değiştirmek istediği konuşma şekilleri için dikkatli olması gerekiyor.Mesut Karataş
Kariyer Gelişim Uzmanı
İ


Yardıma İhtiyacınız Mı Var ?

İletişim formundan bize ulaşabilirsiniz, size hızlıca cevap veriyor olacağız.
İletişim