Hızlı Okuma ve Diksiyon

Güzel Ses

Blog

Güzel SesSES


Sesimizi eğitebilir, geliştirebiliriz. Kötü ses yoktur, eğitilmemiş ses vardır. Her ses, içinde farklı enstrümanları barındıran bir müzik aleti gibidir.

Etkili bir konuşmanın en etkili unsurlarının başında ses gelir. Ses tek başına etki unsuru olmakla kalmaz, kişinin duygu ve düşüncelerini de doğru bir şekilde yansıtma işlevi görür. 

Ses ve düşünceler arasında bir paralellik vardır. Düşüncelerin sesle uyumsuzluğu konuşmaların etkisiz olmasındaki önemli nedenlerdendir. Hatta ses konuşulanları yansıtmıyorsa anlatılanlar karşı tarafa doğru bir şekilde ulaşamıyor ve anlaşılamıyor demektir. Aslında daha vahimi bu uyumsuzluk, dinleyen kişide konuşan kişiye karşı bir tereddüt oluşturmaktadır.  

“Ses insanın kimliğidir” der bir yazarımız. Söz ve davranışlar nasıl ki insanın karakterini yansıtıyorsa ses de aynı şekildedir. İnsan, sesinde gizlenmiştir. 

Doğruyu-eğriyi, gerçeği-sahteyi çoğu zaman kişinin sesinden anlayabiliyoruz. Sesimizin söyledikleri dilimizin söylediklerinden çok daha inandırıcıdır. Bu nedenle sesimizin bu gücünü kullanarak daha etkili olabiliriz. 

Duygu ve düşüncelerimizi inandırıcı kılmanın önemli şartlarından biridir sesimizin söyledikleri. İnsanlar daha çok sözcüklerin ne söylediğine değil sesimizin ne söylediğine odaklanır ve ona göre tavır geliştirir. 

Bir insanın bizi gerçekten sevip sevmediğini “Seni seviyorum” ya da “Sen benim için çok değerlisin” gibi sözleri sarf ederken onun yüzü ve gözlerinden ziyade sesinin cümleye kattığı anlam inandırıcılığı etkiler. Soğuk bir sesle söylenen “seni seviyorum” ifadesinin güzel bir bakışla veya tebessümle söylenmesi yapmacık bir söylemden öteye geçmeyecektir. 

Tam da bu noktada biz konuşurken aklımızın ve kalbimizin düşündüklerine dikkat edilmesi gerektiği çıkıyor karşımıza. Konuştuklarımızı düşünen aklımızın ve kalbimizin sesimize doğrudan hükmettiği bilinciyle hareket ettiğimizde daha inandırıcı konuşmaların bizi beklediğini söyleyebiliriz.   


Mesut Karataş
Kariyer Gelişim Uzmanı


Yardıma İhtiyacınız Mı Var ?

İletişim formundan bize ulaşabilirsiniz, size hızlıca cevap veriyor olacağız.
İletişim