Hızlı Okuma ve Diksiyon

Diyafram Nefesi

Blog

Diyafram Nefesi           Diyafram, karın bölgemizin hafif üstüne doğru göğüs kafesimizin alt tarafında bulunan, bol ve sağlıklı nefes alıp vermemizi sağlayan bir organ. Eğitimlerimizde hep karşılaştığımız konuşurken nefesin yetmemesi sorununa etkili bir çözüm. Diyafram nefesi çalışmamış kimseler genellikle göğüs nefesi kullanırlar. Bu da kısa nefes almamıza neden olur ve konuşmalarımız yarıda kesilebilir. Fakat diyafram nefesi alışkanlık hâline getirilmişse kişi nefesini daha kolay ayarlayabilir ve istediği uzunluktaki cümleyi söyleyecek rahatlığa kavuşur.
 
           Bir topluluk karşısında konuşurken en çok yaşadığımız korku, heyecandan dolayı sesimizin titreyip titremeyeceğidir. Nefesimizin yetersizliği de buna eklenince işler iyice çıkmaza giriyor.

           Diyafram nefesi özellikle ilk konuşmalarda sesimizi daha iyi kullanabilmek için almamız gereken ilk önlem diyebiliriz. Gerçi bu ses titremesi biraz daha ilk konuşmalarda hepimizin yaşadığı tatlı bir hatıra olarak kalıyor neticede. Fakat bu olay bizim sunumlarımızın berbat geçmesine neden oluyorsa mutlaka önlem almamız gerekir. Evet bir zaman sonra bunu atlatıyor insan belki ama neden bir an önce daha etkili konuşmalar yapabilmek varken acemilikle vakit kaybedelim? Üstelik kariyer fırsatları her zaman her yaşta kapımızı çalmayabiliyor. Güzel ve etkili konuşma da günümüzde kariyer basamaklarını çıkarken en önemli kriterlerden biriyse buna iyi çalışmamız gerekir.
 
           Sesimizin güçlü ve işitilebilir olmasındaki önemli etkenlerden biri de diyafram nefesidir. Sesimizi bazen bulunduğumuz ortama göre ayarlayamayınca anlaşılamıyoruz. Oysa mesajlarımızın yerine ulaşabilmesi için bizi dinleyenlerin rahatlıkla duyabiliyor olmaları gerekir.

           İnsanlar bizi işitemiyorsa bundan rahatsızlık duyarlar ve konuşmamızı dinlemekten vazgeçebilirler. Dinleyicinin ne kadar hassas bir yapıya sahip olduğunu biz kendimizden de biliyoruz. Dinlemek için yeterli şartlar oluşturulmamışsa hemen yakınmaya başlıyoruz. Çünkü dinlemek zaten başlı başına bir fedakârlık gerektiriyor. Bir de dinleme önünde birtakım engeller varsa bu gerçek bir dinleyici için ciddi bir sorun oluyor. İkinci bir çaba ve dinlemenin sekteye uğraması bazen bir işkenceye dönüşebiliyor.
Mesut Karataş
Kariyer Gelişim Uzmanı
Yardıma İhtiyacınız Mı Var ?

İletişim formundan bize ulaşabilirsiniz, size hızlıca cevap veriyor olacağız.
İletişim