Hızlı Okuma ve Diksiyon

Konuşmayı Sevmenin Sesimize Etkisi

Blog

Konuşmayı Sevmenin Sesimize Etkisi


İSTEKLİ OLMAK

Konuşma, ilk başlarda korkutucu bir şeydir. Genellikle topluluk karşısında yapılan ilk konuşmalarda konuşma öncesi kişi bir korkuya kapılır. Bundan dolayı konuşmaya karşı bir isteksizlik duyar. Oysa konuşmaya istekli olmak, sunum yapmayı sevmek işimizin biraz daha kolaylaşmasını ve tüm bilgilerin rahat hatırlanabilmesini sağlar.

Sesimizin, bizim duygularımızı kontrol etmemize, onları yönetmemize ihtiyacı var. Çünkü biz duygu durumumuzu ayarlayabilirsek sesimizi de güzel bir şekilde organize etmiş olabiliyoruz.

İstekli yapılan konuşmalar, dinleyiciyi de istekli dinlemeye sevk etmektedir. Çünkü konuşmacının istekli olduğunu yüzünden ve sesinden anlayabiliyor, onun bu enerjisiyle bizler de konuşmayı zevkle dinlemeye başlıyoruz. Yani duygular bulaşıcıdır. Tebessüm bulaşıcıdır. Siz tebessüm ederseniz karşınızdakiler de tebessüm edecektir.

Konuşmayı sevmek ve isteyerek yapmak, sesin güzelliğini ortaya çıkaran en önemli yöntemlerden biridir. İsteksiz yapılan konuşmalardaki ses ise rahatsız edicidir. Bir süre sonra dinleyicide bıkkınlık oluşturur. Böyle konuşmacıları kimse dinlemek istemez.


                                                                                                                                                 Mesut Karataş
                                                                                                                         Kariyer Gelişim Uzmanı
Yardıma İhtiyacınız Mı Var ?

İletişim formundan bize ulaşabilirsiniz, size hızlıca cevap veriyor olacağız.
İletişim