Hızlı Okuma ve Diksiyon

İletişim ve Ses

Blog

İletişim ve SesSevgili Doğan Cüceloğlu “İletişim Donanımları” kitabında: “İki kişi birbirini fark ettiği andan itibaren iletişim başlar.” der. İletişim konuşmanın başlamasını beklemez. İnsanların birbirlerine bakışları veya bakmayışları ile sözsüz konuşmalar başlar. Sözlü konuşmalar ise sözsüz konuşmaların gösterdiği yöne doğru ilerler. Bulunduğunuz ortama gelen bir kişi size selam vermediğinde veya selam verdiği hâlde yüzünüze hiç bakmadığında sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz ve sonrasında o kişiyle olan ilişkilerinizi bir düşünün. Bir de tam tersini düşünün. İkisi arasındaki farkı konuşmalarınızda kullandığınız ses ve beden dili bariz bir şekilde ortaya çıkaracaktır. Karşınızdaki kişiyle kurduğunuz iletişim konuşma tarzınızı belirleyen en önemli yöntemlerden biridir.
 
          Güzel konuşmak, sözcükleri doğru kullanmaktan ibaret değildir. Bundan çok daha fazlasıdır. Konuştuğumuz kişi hakkındaki duygularımız, düşüncelerimiz ve kanaatlerimiz bazen özenerek seçip doğru kullanmaya çalıştığımız sözcükleri gölgede bırakabiliyor hatta hakkımızda yanlış düşünülmesine neden olabiliyor. O hâlde doğru konuşmaktan önce doğru düşünmeyi hedef edinmek gerekiyor. Doğru düşünüp eğri konuşmak affedilebilir -samimiyetimizden ötürü hatalarımıza göz yumulur- ama eğri düşünüp doğru konuşmaya çalışmak dinleyenler tarafından hemen fark edilir ve yargılanmaya başlarız.
 
          Franklin der ki: “Safça ve adilce düşün, konuşurken ona göre konuş.” Konuşmalarımızı yaparken kiminle konuşursak konuşalım o insanın iyi yönlerini ve iyiliğini düşünerek hareket etmemiz en doğru iletişim kurma tekniğidir. Böyle bir hedef edinirsek güzel bir iletişim kurmuş olur, muhataplarımızın karşısında güleç bir yüz ve güzel bir sesle konuşma imkânı buluruz. Aksi takdirde somurtkan bir yüz ve soğuk bir sesle konuşma talihsizliğinden kendimizi alamayız.  
 
 

                                                                                                                                                
Uzm. Dkt. Mesut Karataş
Yardıma İhtiyacınız Mı Var ?

İletişim formundan bize ulaşabilirsiniz, size hızlıca cevap veriyor olacağız.
İletişim