Hızlı Okuma ve Diksiyon

Ses Perdeleri

Blog

Ses Perdeleri


          Konuşmalarımızın daha güzel bir sesle gerçekleşmesi ses perdelerini değişken kullanmamıza bağlıdır. Ses, pes ve tiz arasında binlerce perdeden çıkan farklı melodilerin olduğu muhteşem bir özelliğe sahiptir. Hepimize bahşedilmiş bu çok özel avantajlı imkânı kullanmak için sadece konuşmanızı daha güzel bir sesle yapmayı amaçlamanız ve bir an önce bir diksiyon kursu almanız yeterli olacaktır.

          Sesin bükümlülüğü ile kullanabildiğimiz ses perdelerini geliştirmek için vurgusuna dikkat ederek şiir okuma çalışmaları yapmak en etkili çözümlerden biridir. Tabi güzel şiir okuyan ustaları dinleyip öyle okumak belki daha iyi bir çözüm olabilir.

          Sesteki bükümlülüğü geliştirmek için öncelikle ses perdelerini fark etmek gerekir.

          Ses perdelerini keşfetmek için eğitimlerimizde çoğunlukla kullandığımız bir yöntemi sizlerle de paylaşalım. Do re mi fa sol la si do notalarının her biri farklı bir ses perdesinden çıkmaktadır. Bu egzersizi yaparak başlayabilirsiniz. Sonra bu notaların tamamını pes sesizinizle yani kalın bir sesle söyleyebilirsiniz. Kalın bir ses için gırtlağımızı aşağı doğru indirmemiz gerekir. Gırtlağımızı aşağı doğru indirdikçe kalınlaşan sesimiz yukarı doğru çıkardıkça da incelerek tiz bir sesin çıkmasını sağlayacaktır.    
Uzm. Dkt. Mesut Karataş

                                                                                                                                                                                                                                                                                 Yardıma İhtiyacınız Mı Var ?

İletişim formundan bize ulaşabilirsiniz, size hızlıca cevap veriyor olacağız.
İletişim